A Családstruktúra teszt / Familiensystemtest (FAST) Thomas M. Gehring 80-as években megalkotott, nemzetközileg elismert módszere, amely a családi viszonyok plasztikus, térbeli megjelenítését célozza. Célja, hogy minőségileg és mennyiségileg leírja, ahogy a tagok megjelenítik családjukat. Az elméleti hátteret, a teszt használatát részletesen leírja Gehring alapműve.
A teszt a strukturális családterápia alapfogalmaira épül: a családi kapcsolatok jellemzésénél kiemelt szerepet kap a kohézió, a hierarchia. A jól működő család kiegyensúlyozott, rugalmas, de határozott külső és belső határok jellemzik, és alkalmazkodni képes a családi életciklusok változásával létrejövő új vagy paranormatív helyzetekhez. A kutatások azt mutatják, hogy a problémákkal küzdő családtagok a kohézió és hierarchia szempontjából gyakran írják le családjukat valamelyik szélsőséggel: túl hierarchikusnak vagy egalitáriusnak, és általában kevésbé összetartónak jellemzik. Ezért Gehring arra a következtetésre jutott, hogy ezek a jellegzetességek együtt járhatnak a pszichoszociális problémákkal.
A problémákkal küzdő családok családi mintázata eltérhet a külső kapcsolatok, a belső kohézió terén, a tagok között túl szoros vagy túl laza vagy nem kölcsönös kapcsolódásokat találhatunk. A családon belüli koalíciók, egy családtag kiszorulása szintén nehézségeket tükröz. A túl merev szerkezet, vagy az ellenkezője, a kaotikus, kiszámíthatatlan család a gyermek számára pszichés problémák táptalaja.
Kohézió - az egyes családtagok közötti távolság mérésével állapítja meg, konfliktus esetén a személy növeli a távolságot a figurák között. A Családstruktúra teszt ehhez egy 9x9 négyzetből álló táblát használ, melyről a figurák közötti távolságok leolvashatók. A 45x45 cm-es táblán a 3x3-as négyzet (15cm) képzeletbeli elhelyezésével határozza meg a tagok közötti kohéziót akképpen, hogy ezt a keretet a lehető legtöbb bábut tartalmazó módon „rakja” a táblára. Mindazok a családtagok, akik ezen belül esnek, közepes kohézióval jellemezhetőek. Ha határos mezőkön állnak, erősnek tekinthetjük a kohéziót.
Határok – külső, belső alrendszerek közötti (pl. szülői, testvéri vagy szülő-gyerek alrendszer). Egyrészt nagyon informatív számunkra, hogy a családreprezentáció egyáltalán tartalmaz-e alrendszereket, azok tagjai között mekkora a távolság, és az rendszerek milyen távol kerülnek egymástól, egységesek-e. Észre kell vennünk a koalíciók jelenlétét: ha bármely szülő-gyermek kapcsolat szorosabb, mint a szülők közötti, ez a helyzet állhat fent.
Hierarchia – általában külön instrukciót szükséges adni azért, hogy a vsz. a családon belüli hierarchiát a rendelkezésre álló korongokkal szemléltesse (pl. „A hengerek segítségével kifejezhetjük a családtagok családon belüli befolyását, hatalmát.”). A szülői és gyermeki alrendszereken belül és között jelentős magasságbeli eltérések hívják fel a figyelmünket a családi hierarchiákra.
Kiegyensúlyozott családi rendszernek tekinthetjük a családot, ha magas vagy közepes kohézió mellett, közepes hierarchikus viszonyok jellemzik. Alaposabb mérésre és értékelésre ad módot a FAST teszt, mely elérhető hazánkban is az OS Hungary kínálatában.
Felhasználási lehetőségek:
- gyermekterápiában diagnosztikai és terápiás céllal, 4-6 éves kortól, amikor a gyermeknek tudása van a családi szerkezetről, a család fogalmáról;
- családterápiában a családi viszonyok megjelenítésére, az eredeti családok ábrázolására;
- a Családstruktúra teszthez hasonlóan diagnosztikai céllal, a családi viszonyok térbeli megjelenítésére;
- családterápia kezdetén és zárásakor a változások megjelenítésére.
A kép részleteiben eltérhet a termék kinézetétől.
Kategória |
Pszichológiai- és társasjáték |