A dossziéban található skálák kiválóan alkalmasak párok-családok terápia előtti és utáni értékelésére, továbbá a terápiás folyamat követésére is.
Kategória |
Tesztek |
Méret |
A4 |
Oldalszám |
56 |
Borító |
dosszié |
Családi Hiedelmek Leltár (FBI). Két formája van, külön a szülők, és külön a serdülők számára. Mindkettőben ugyanaz a tíz témakör szerepel, mint szülők és tizenévesek között a leggyakoribb konfliktusforrások.
Családi Állapot Leltár (MSI). A 14 tételes MSI-t széles körben használják a partnerek válási potenciáljának felmérésére.
Diád Alkalmazkodás Skála (DyAS) és Módosított Diád Alkalmazkodás Skála (RDyAS). Az egyik leggyakrabban használt eszköz a kapcsolat minőségének mérésére. A 32 tétel három alapvető tényezőt mér: a diád egyetértése, elégedettsége és kohéziója. Módosított változat: 14 tételt tartalmaz.
Házassági Elégedettség Skála (KMS). Ez a rendkívül egyszerű skála a házastársaknak egymással, valamint a házasságukkal való elégedettsége tekintetében lényegében korrelál az olyan terjedelmesebb kérdőívekkel, mint a Spanier-féle Dyadic Adjustment Scale (DyAS és RDyAS), illetve a Norton-féle Quality Marriage Index.
Házassági Instabilitás Skála. A házassági kapcsolatok instabilitása, illetve a válási hajlam nem csupán a rá ható tényezőkön keresztül, hanem közvetlen módon is mérhető. A skála kognitív és viselkedéses elemeket egyaránt tartalmaz. Nincs számszerű értéke, a jelzett tételek a rákövetkező interjúban bonthatók ki.
Kapcsolat Hiedelmek Leltár (RBI). Ez a 40 tételes önjellemző kérdőív az öt legfontosabb negatív kapcsolati hiedelmet méri fel. Ezek: az egyet nem értés destruktív hatású a kapcsolatra; a partnerek között elvárható a gondolatolvasás; az emberek egy kapcsolatban nem tudnak változni; a szexuális tökéletesség a legfontosabb; a nemek különbözősége alapvető és végzetes.
Kapcsolati Skálák Kérdőív (RSQ). Az RSQ az általános irányultságra vonatkozik, akár a meghitt vagy a szerelmi kapcsolatokban, akár más közeli viszonyulásokban. Régebbi, a kapcsolatokat és a kötődést vizsgáló eszközökből fejlesztették, a felnőtt kötődés folyamatos követésére, kutatási céllal, tehát semmiképpen nem alkalmas a kötődési stílus kategória-szerű mérésére. A 30 tételes tesztből négy, a kötődésre vonatkozó faktor számolható ki: biztonság, szorongás, lefoglaltság, elutasítás.
Kapcsolati Viselkedés Felmérés (CTS-2S). A CTS (Konfliktus Taktikák Skála) azon a premisszán alapul, hogy a konfliktus az emberi kapcsolat tagadhatatlan és értékes oldala, de káros, ha kényszerítéssel vagy erőszakkal párosul. Az eszköz viselkedéseket mér, nem attitűdöt vagy nézetet. Elismerten standard módszer a családi erőszak felmérésére. A konfliktus-taktikák elemeit vizsgálja: érvelés, szóbeli (lelki) agresszió, fizikai támadás, szexuális erőszak.
Kodependencia Skála (BCAS). A 35 tételes BCAS-t a kodependenciára jellegzetes kogníciók és viselkedések felmérésére fejlesztették ki. A kodependencia (ezen definíciójában): krónikus támogató, gondviselő viselkedés a hibásan vagy gyengén működő jelentős másik iránt. A tesztnek három alskálája van: kontroll, társas törődés, családi konfliktus.
Pár Elégedettség Index. Ez a 32 tételes skála az adott személy kapcsolati elégedettségét méri fel. A szerzők szerint a teszt találati aránya akkor is megfelelő, ha a 16 illetve 4 tételes verzióra hagyatkozunk (ha céljainknak az jobban megfelel).
Származási Család Felmérés. 40 állítást tartalmaz arról, hogyan észlelte a v.sz. az életét a származási családban. A fő irányok: a világos önkifejezésben megnyilvánuló autonómia, felelősség, a többiek tisztelete, nyíltság mások iránt, leválás és veszteség elfogadása, bizalom egymásban, meghitt hangulat, konfliktusok stresszmentes feloldása, érzékenység vagy empátia, bizalom általában az emberekben.
Változás Területei Kérdőív (ACQ). A kérdőívet a partnerek külön-külön töltik ki (általában 10-20 p szükséges). Az értékelés inkább időigényes, mert a két kérdőívet össze is kell hasonlítani.
Felhívjuk vásárlóink figyelmét, hogy pszichológiai mérőeszközöket csak arra jogosult szakemberek használhatnak.
A Magyar Pszichológiai Társaság Tesztbizottságának irányelvei a pszichológiai teszthasználatról (benne a tesztek felvételére, értelmezésére, szakvélemények adására való jogosultságok):
http://mpt.hu/wp-content/uploads/2014/10/Teszthasz...