A címadó esszé rendkívül eredeti elemzés arról, hogyan lesz egy mezei prófétából a nép vezetõje. Főként Máté, Lukács és Márk szövegeire támaszkodva rajzolja meg a szerző Jézus működését és hatását – nem tagadva a hasonlóságot korunk populista, a tömeg vezetésére törő népvezéreivel. A további esszékben csípős, sőt vitriolos humorral tárgyal olyan kérdéseket, mint a „szkizofrenogén család”, a pszichoanalízisben eluralkodott terapeutai passzivitás – utóbbival szembeállítva saját ideálját, a direktív, beavatkozó, irányító pszichoterápiát.
Haley szakmai pályafutása az alkalmazott rendszerelmélettel indult, a George Bateson vezette legendás kutatócsoportban. Kitartóan kereste a hatékony pszichoterápiás befolyásolás nyitját (legjobb könyve erről: A rendkívüli Milton Erickson), és végül a stratégiás-direktív terapeutai hozzáállás mellett voksolt. Ebben kiválóan kombinálta az emberi problémák komplex megértését a pragmatikus beavatkozással, amihez szerinte nem elméletiség szükséges, hanem jártasság, és főleg gyors kapcsolás a megfelelő pillanatban.
Kategória |
Analízis / Dinamikus terápia |
Méret |
A5 |
Oldalszám |
120 |
Borító |
kartonált |
ISBN |
978 615 5574 450 |
Bevezetés 1
A pszichoanalízis mûvészete 7
Jézus Krisztus hatalom-taktikái 17
A szkizofrénként létezés mûvészete 42
A kudarc mûvészete terapeutaként 62
A pszichoanalízis védelmében 68
Érvek a direktív terápia mellett 79
Hogyan legyen borzalmas házasságunk? 88
Terápia – egy új jelenség 103
Nemrégiben arról értesültem, hogy egyetemi hallgatók egy csoportja meg kívánta ajándékozni nyugalomba vonuló professzorát. Az ajándékcsomag legértékesebb darabjának a Jézus Krisztus hatalom-technikáit gondolták, azonban egy példányt sem találtak szerte a könyvesboltokban. Egyetlenegyet sem. Meg kellene előzni, gondoltam, hogy idős, leköszönő professzorokkal ilyen tragédiák történjenek, és haladéktalanul belekezdtem ennek az új kiadásnak az összeállításába. Két régebbi esszét újraírtam, négy újat pedig hozzáadtam, így alakult ki ez a kötet. A címadó esszé természetesen maradt, Jézus rendkívüli készségeinek elismeréseként. Benne maradt esszém a szkizofrén létről, azon olvasóimra gondolva, akik érdekeltek egy ilyen karrierben. A pszichoanalízis pedig megérdemel két mély elemzést is, egyet a művészetérõl, a másikat a technikáiról – aki kudarcot akar vallani, követheti.
Az új esszék modern kérdésekkel foglalkoznak. Az egyik (Hogyan legyen borzalmas házasságunk?) a részvételünket taglalja a házasságban – hiszen mindannyian vagy házasok vagyunk, vagy tervezzük, vagy azon igyekszünk, hogy elkerüljük. A másik a pszichoanalízis történetére tekint vissza, míg a harmadik és a negyedik előre tekint a jövőbe (Terápia – egy új jelenség, illetve Érvek a direktív terápia mellett).