Professzionális coaching technikák a játszmák és sorskönyvek modelljei alapján
Profi coaching technikák az ügyfél érdekében.
Miért és hogyan áll az ügyfél önmaga útjában? Miért esik bele ismételten ugyanabba a viselkedésmintába, ha másra sem vágyik, mint hogy végre túllépjen rajta? Egy coachnak hiteles válaszokat kell adnia ilyen és hasonló kérdésekre. Minél hamarabb képes használható diagnózist felállítani, annál gyorsabban tud beavatkozni a folyamatba, hogy végül megoldás születhessen.
A tranzakcióanalízis pont ebben segít. Nagyszerű pszichológiai kerettudás, amely alaposan és összefüggéseiben kutatja az „ember rendszerét”, így kevés információ és célzott kérdések segítségével egyértelműen megmutatja, hogy „hol van a kutya elásva”. A gyors problémaelemzés képessége pedig az ügyfél és a coach közti bizalmi viszony és a konstruktív, célravezető munka alapja. Ha a coach gyorsan meg tudja ezt teremteni, az ügyfél jó kezekben érzi magát.
Ez a könyv a tranzakcióanalízis főbb elméleteit ismerteti meg az olvasóval – énállapotok, referenciakeret, sorskönyv, játszmák – a coaching nyelvén. Számos rövid példa segítségével mutatja be, hogyan használjuk őket és milyen hatás érhető el velük. Felkészíti az olvasót, hogyan dolgozzon a gyakorlatban a tranzakcióanalízis modelljeivel, technikáival és eszközével a saját coaching ülései során, hogy tudatosítani tudja ügyfeleiben a rögzült viselkedésmintákat és előmozdítsa a kívánt változtatásokat. Az intervenciók ezáltal világosabbak és hatásosabbak lesznek, emellett saját észlelése is kifinomul. Hiszen őt is kötik a „gátló parancsok” és „ellenparancsok”, melyek szükségtelenül megnehezítik a munkáját. Ez a könyv elsősorban coachok számára íródott, de ajánlott tapasztalt vezetőknek is, akik szeretnének rálátni saját viselkedésükre, szerepükre és a munkatársaikra, illetve professzionális szinten szeretnének kommunikálni.
A tranzakcióanalízis ismerete igazi versenyelőnyhöz juttatja a coachot.
A tranzakcióanalízis olyan szilárd pszichológiai alaptudást ad, melyre minden coach biztonsággal építheti fel a coachingot. Aki képessé válik arra, hogy használja ezt a tudást, igen fontos lehetőséghez juthat: már az első találkozáskor meggyőzheti potenciális ügyfelét arról, hogy érti a dolgát. A tranzakcióanalízis személyiségi és kommunikációs modelljei biztosítják számára, hogy megfelelő kérdések feltevésével gyorsan célt érjen ahelyett, hogy vaktában lövöldözne. Ezzel máris kiemelkedhet szakmatársai közül, és így nem kis helyzeti előnybe hozza magát! A tranzakcióanalízis lehetővé teszi, hogy előzetes hipotéziseket állítsunk fel a problémára vonatkozóan, és ennek tudatában minél gyorsabban feltehessük a megfelelő kérdéseket. Az a coach, aki a kérdéseivel csak vaktában lövöldöz, mert megfelelő ötletek hiányában nem tudja, pontosan mire is kíváncsi, „gyengeségéről” ad tanúbizonyságot. Ha olyan modellt keresünk, ami segítségével mindezt teljesíteni tudjuk – tehát hogy olyan eszközt adjunk a coach kezébe, amivel rövid idő alatt értelmes, szilárd lábakon álló hipotézist állíthat fel, és melyre vonatkozóan célzott kérdéseket tud feltenni – hamar eljutunk a tranzakcióanalízishez. Több mint 20 év coaching tapasztalattal és a különböző iskolák ismeretében (rendszerelméletű vállalati tanácsadás, Erickson belső erőforrás elmélete, NLP és így tovább), a tranzakcióanalízis a mi szemünkben kiváló és tulajdonképpen nélkülözhetetlen eszköz a coachingban. Segítségével hamar képet kaphatunk arról, hogy miről van szó valójában, és könnyedén le lehet vezetni, hogyan áll az ügyfél a problémájához és feltehetőleg hogyan viselkedik bizonyos szituációkban. Ha sikerül találóan leírni, hogyan játszódnak le bizonyos szituációk – csoportban, konfliktusokban, magánéletben –, még mielőtt az ügyfél említette volna ezeket, különösebben nem kell tovább bizonyítania hozzáértését.
Tranzakcióanalízissel a problémaelemzésig.
A tranzakcióanalízis olyan eszközt adhat a coach kezébe, amely gyors problémamegoldást tesz lehetővé – ez különösen akkor fontos faktor, ha az ügyfél számára csak 5 vagy 6 coaching ülés engedélyezett. Minél gyorsabban állít fel használható diagnózist, annál hamarabb tud beavatkozni, hogy megoldásra jussanak. Ha az ügyfél megérti viselkedésének okait, kitörhet állandóan ismétlődő viselkedése ördögi köréből. További előnye a tranzakcióanalízisnek, hogy gyorsan és határozottan képes életrajzi összefüggéseket megmutatni. Ha az ügyfél felismeri, milyen összefüggés van a korábbi tapasztalatai és a mostani nehézségei között, az egyfajta megvilágosodáshoz juttathatja, ami hozzájárul a megoldáshoz. Ez különösen olyan esetekben fontos, amelyekben valaki egyáltalán nem érti a saját viselkedését és önmarcangolással fokozza a helyzetét: „Hogy lehetek ekkora idióta, hogy mindig elkövetem ugyanazt a hibát!” vagy „Már nem ismerek magamra – utána fel tudnám magam pofozni, de újra és újra ugyanazt csinálom.” Amint sikerül az élettörténet segítségével megérteni, hogyan jött létre ez a viselkedési minta – és hogy volt idő, amikor ez a viselkedés teljesen érthető volt, sőt lehet, hogy a túlélésben volt szerepe – az illető sokkal könnyebben el fog jutni odáig, hogy változtasson a viselkedésén.
Kategória |
Szervezetpszichológia |
Méret |
B5 |
Oldalszám |
254 |
Borító |
keménykötésű |
ISBN |
978 963 949 378 0 |