A krízis-intervenció gyakorlati kézikönyve
Bomba a bostoni maratonin, 2013. április 15. Két pokolgépet robbantottak fel a befutó útvonalán, nem messze a céltól. Három nézőt ölt meg és 260-nál többet megsebesített, sokan véglegesen megnyomorodtak. A helyszín tele volt kamerákkal; heteken át azokat vetítették a tévék.
Sandy hurrikán, 2012. október-november.Az USA történetének leghalálosabbtrópusi vihara. Vonulása során 233 ember halálát okozta, nyolc országban,és elérve New Jersey és New York államokat, a keleti parton hatalmas áradásokat hozott, a szél pedig százával döntött romba mindent, ami az útjába akadt.
A World Trade Center ikertornyainak lerombolása, New York, 2001. szeptember 11. A terrorista gépeltérítõk két utasszállítót vezettek neki a felhőkarcolóknak, egy harmadikkal a Pentagonba (Virginia) csapódtak, egy negyedik pedig Pittsburgh mellett lezuhant. Mérhetetlen számú áldozat.
Ezek a történetek, és a krízisek szorításában vergődő emberek minden nap, minden médiában megjelentek Amerikában. Akár terrortámadásról szólt a hír, akár iskolai lövöldözésről, túszejtésről, földrengésről – a hír végighullámzott a társadalmon. Az emberek hirtelen, váratlanul, minden előjel nélkül maradtak magukra az ilyen események közvetlen következményeként. A legtöbben maguk találtak megoldásokat, sokan pedig a környezetükben, a családjukban, a civil összefogásban találtak támaszt. Ám sokan vannak, akiket lebénított a trauma, és képtelenek voltak megbirkózni a fejleményekkel. Nos, õk a krízis-intervenció alanyai.
A krízis-intervencióról hallva, az ember azonnal azokra a szolgálatokra gondol, amik hol szövetségi-állami, hol civil szerveződésben, előszűrés nélkül segítik az érintetteket. Pszichiáterek, pszichológusok, pszichiátriai szociális gondozók, professzionális tanácsadók és civil önkéntesek dolgoznak ezekben.
Úgy tűnhet, mai társadalmunkban rengeteg és egyre több krízishelyzet, traumatizáló esemény történik, de ez inkább médiahabzás. Ami világosan más ma: nagyon változatos lehetőségek alakultak és működnek a krízisek ellátására.
Kategória |
Mentálhigiéné, szociális munka |
Méret |
A5 |
Oldalszám |
232 |
Borító |
kartonált |
ISBN |
978 615 5574 573 |
1. Mi a krízis? 5
2. Krízis-intervenciós modellek 15
3. A krízis-beavatkozáshoz szükséges készségek 27
4. Gyermekbántalmazás 46
5. A serdülõkori válságok 64
6. Az iskola válasza a válságra 85
7. Alkohol- és drogfogyasztáshoz köthetõ válságok 101
8. A nemi erõszak okozta krízis 118
9. Házassági és családon belüli erõszak 126
10. Veszteség, gyász, bánat 140
11. Öngyilkosság, emberölés, halálos veszély miatti krízisek 157
12. Krízisek pszichiátriai zavarokban 172
13. Az egészséggel kapcsolatos krízisek 195
14. Munkahelyi krízisek 204
15. Reagálás katasztrófákra 219
Irodalom 224
Név- és tárgyszójegyzék 229