A játékterápia gyakorlatának nagyrészt feltáratlan forrása azoknak a szakembereknek a tapasztalata, akik, gyerekekkel dolgozva, ténylegesen használják a különféle technikákat. Ennek a könyvnek az anyaga úgy állott össze, hogy Charles Schaefer, világszerte ismert terapeuta felhívást intézett minden praktizáló játékterapeutához, hogy küldjék el neki legjobban bevált gyakorlataikat. A rengeteg ajánlás legjavát képezi ez a 101 eredeti eljárás, amelyek garantáltan jól kivitelezhetők, egyszerűek és amellett nem költségesek.
Gyermek- és serdülő pszichoterápia sorozat 5.
Kategória |
Gyermekpszichológia |
Sorozat |
Gyermek- és serdülő pszichoterápia (ANIMULA) |
Méret |
A5 |
Oldalszám |
196 |
Borító |
kartonált |
ISBN |
963 975 133 0 |
Heidi Kaduson és Charles Schaefer 101 játékterápiás technika című könyve hasznos forrás mind szakemberek, mind pedig a családok számára, akik játékosan szeretnék támogatni a gyermekek érzelmi és mentális fejlődését. A kötet gazdag technikai repertoárt kínál, amelyet szülők és gyerekek együtt játszhatnak otthon, ugyanakkor számos olyan gyakorlatot is tartalmaz, amelyek a pszichológusok eszköztárát bővítik. A szerzők játékterápiás tapasztalatukból és különböző játékterápiás módszertanokból merítenek, amelyek jól alkalmazkodnak a különféle terápiás célokhoz és helyzetekhez.
A gyakorlatok forrása és háttere
Kaduson és Schaefer olyan technikákat gyűjtöttek össze, amelyek a játékterápia különböző ágaiból származnak. A módszerek alapját sokszor pszichodinamikus, kognitív-viselkedésterápiás és humanisztikus megközelítések adják, ám ezekhez a szerzők még a modern gyermekpszichológia és neuropszichológia eredményeit is hozzákapcsolták. Az egyes technikák klinikai tapasztalatokon alapulnak, és célzottan lettek kidolgozva különböző problémák kezelésére, legyen szó szorongásról, agresszióról, figyelemzavarról, vagy akár gyászfeldolgozásról.
A technikák jellege és célja
A könyvben található gyakorlatok sokféle témát lefednek és eltérő célokat szolgálnak:
1. Érzelmi tudatosság és érzelemkifejezés – Számos technika az érzelmek felismerését és kifejezését segíti. Ezek a játékok alkalmasak arra, hogy a gyerekek biztonságos környezetben tanuljanak meg beszélni érzéseikről.
2. Szorongásoldás és stresszkezelés – Olyan módszerek, mint a relaxációs technikák vagy a képzeletbeli utazások, amelyek segítik a gyerekeket abban, hogy
megküzdjenek a szorongással és megtanulják kezelni a stresszes helyzeteket.
3. Problémamegoldó képességek fejlesztése – A problémamegoldás játékos fejlesztése lehetőséget ad a gyermekeknek arra, hogy kreatív módon találjanak megoldásokat a nehézségekre, amit később a valós életben is kamatoztatni tudnak.
4. Az önbizalom és az önértékelés növelése – Bizonyos játékok célja a gyermekek önbizalmának és pozitív énképének erősítése, hogy magabiztosabban nézhessenek szembe a kihívásokkal.
5. Kapcsolatok építése és szociális készségek fejlesztése – A társas játékok és csoportos tevékenységek révén a gyerekek megtanulják a kooperáció, az empátia és a másokra figyelés fontosságát.
Otthoni alkalmazhatóság
A könyv nagy erénye, hogy a gyakorlatok jelentős része otthon, szülői irányítással is könnyedén alkalmazható. A leírások egyszerűek, és nem igényelnek különleges eszközöket vagy szakmai előképzettséget. Ez lehetővé teszi, hogy a szülők és a gyerekek kötetlenebb, mégis terápiás jellegű időt töltsenek együtt, amely során a gyerekek érzelmileg biztonságban érzik magukat, és a szülő-gyermek kapcsolat is mélyül. A játékok erősítik a családi kötődéseket és javítják a kommunikációt.
A könyv terápiás értéke a szakemberek számára
A 101 játékterápiás technika különösen értékes eszköztár gyermekterapeuták és pszichológusok számára is. Az egyes technikák jól adaptálhatóak egyéni vagy csoportos terápiás helyzetekben és alkalmasak az egyéni igényekre szabott terápiás célok elérésére is. A gyakorlatok átláthatóan felépítettek, az instrukciók pontosak, így a szakemberek könnyen integrálhatják őket a meglévő terápiás kereteik közé. A könyv praktikus, széleskörűen alkalmazható eszköztár, az egyszerűbb játékoktól a komplexebb technikákig.
Összességében Kaduson és Schaefer könyve értékes kiegészítést jelent mind a szakmai, mind az otthoni, családi játékok világában. A gyakorlatok széles spektruma lefedi a gyermekek fejlődési igényeit, és olyan megoldásokat kínál, amelyekkel szülők és szakemberek egyaránt segíthetik a gyermekek érzelmi, mentális és szociális készségeinek fejlesztését játékos módon.
Geszvein Erika